2012/07/26 Közélet
Méltó, nagyméretű emlékművet állítana Atilla Nagyfejedelemnek (a magyar kiejtésnek megfelelőbb az Atilla, mint a mára már jobban meghonosodott Attila írásmód) Budapesten a Magyar-Turán Alapítvány. A szervezet által kidolgozott Magyar út program keretében támogató aláírásgyűjtést indítanak annak érdekében, hogy a főváros egyik frekventált helyén emeljenek szobrot a saját korában a világtörténelmet alakító hun hadvezérnek.
Bíró András Zsolt, a Kurultáj főszervezője elmondta: a hun-magyar rokonság olyan kérdés, amelynek van tudományos és közéleti vonatkozása is. A hunok és magyarok őstörténetének összefüggéseit mindenképpen indokolt kutatni, hiszen számos olyan tudományos eleme van a kérdésnek, amelyek alapján összefüggések mutathatók ki. Kifejtette: a tudományos vitáktól függetlenül az azonban tagadhatatlan tény, hogy az ezredéves magyar hagyománynak szerves, megkerülhetetlen része a magyar hun rokonság tudata és Atilla fejedelem (magyar nyelven eredetileg, valószínűleg inkább Etele vagy Etile formában ismerték a nevet) tisztelete és már a történetírásunkban, krónikáinkban mint dinasztikus ősként való megemlítése.
Bíró hangsúlyozta: ”a világtörténelem egyik legjelentősebb uralkodójáról és hadvezéréről van szó, aki átrajzolta a korabeli Európa térképét és hatalmi viszonyait, aki itt nyugszik, magyar földben, ugyanakkor számtalan (főleg keleti, távoli) nép saját ősének tekinti vagy próbálja beállítani. A világ számos országában (legtöbbnek a területén soha életében nem is járt!) emelnek Atilla-emlékhelyeket. Ha semmi közünk nem lett volna hozzá, akkor is itt, ebben az országban kellene emlékművet emelni neki, ahol élete nagy részét élte, és ahol örök nyugalomra helyezték! Ez morális és kegyeleti kötelességünk is”.
Szavai szerint a szobor felállítása egyben gesztus és üzenet is volna mindazon rokon népeknek is, akik ősüknek (vagy részben őseiknek) tekintik a hunokat. Ezzel a nemes (és senkit nem bántó) gesztussal összetartozásunkat, közös eredetünket is erősítenénk, valamint megmutatnánk a világnak , hogy ősi legendáinkat, hagyományainkat és kulturális gyökereinket nem feledtük el. A cél előmozdítása érdekében az alapítvány egyeztetéseket kíván folytatni az illetékes hatóságokkal, és több hagyományőrző, illetve civil szervezettel is. “Az eddigi információgyűjtés alapján elmondható, hogy igen nagy a támogatottsága az emlékmű felállításának Ez egy olyan beruházás lenne, amely csak növelné fővárosunk rangját, és ráadásul a turizmusra kifejtett pozitív hatásai mentén viszonylag hamar meg is térülne” – tette hozzá a kuratóriumi elnök.
Bíró András Zsolt arra kért minden hagyományaink és szellemi-erkölcsi örökségünk iránt elkötelezett magyar embert, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez, legyenek részesei saját igazi múltunkhoz való visszatalálásunknak, amely köztereink szobrain és városaink arculatán is tükröződhet majd. Legyünk méltók a nagy ősök emlékéhez és legyünk bátrak, hogy megvalósuljon több generáció álma: legyen méltó emlékhelye történelmünk egyik legnagyobb alakjának: Atilla nagyfejedelmünknek! – hangsúlyozta a Kurultáj főszervezője.(Kurultaj.hu)
Szabad Hirek
Kapcsolódó hírek:
A felsőrendű zsidó, aki nem vallásos, nem tud héberül, és nem Izraelben él, kicsoda, micsoda?
"Társadalmi méretű gazemberség és félrevezetés" - szakjogász a Kúria döntéséről
35 évet kapott egy pedofil brit zenész - Lan Watkins, semmi jel a megbánásra
Balogh István "nem emlékszik", mennyiért vette a házát